مقالات

تب چیست؟

آنچه می‌خوانید

آخرین مطالب:

تب چیست؟

تب یکی از مکانیزم‌های دفاعی بدن است که هنگام ورود باکتری یا ویروس به بدن و ایجاد اختلال،‌بدن در حالت تدافعی قرار گرفته و سیستم ایمنی فعال می‌شود که در این حالت یک رشته عصبی مرکزی در مغز اجازه آزاد شدن بیشتر گرما را در بدن صادر می‌کند،در نتیجه بالا رفتن دمای بدن، متابولیسم را افزایش داده و از افزایش عوامل پاتوژنیک (بیماری زا) جلوگیری می‌کند.

                                        تب چیست؟

دمای نرمال تب چیست؟

دمای نرمال معمولا 37 درجه سانتیگراد است،اگر چه این دما در افراد مختلف یکسان نمی‌باشد و دمای بدن می‌تواند براساس سن،‌زمان و حتی روز متغیر باشد که معمولا صبح ها پایین‌ترین دما و بعدازظهر‌ها بیشترین دما و گاهی در حین خواب کمتر است.

چرا دمای بدن را اندازه گیری می کنیم؟

اندازه‌گیری دمای بدن از اهمیت بسیار زیادی در پزشکی برخوردار می‌باشد و علت آن است که برخی بیماری‌ها با تغییرات دمای بدن همراه می‌باشند که بدین سبب شناسایی برخی بیماری ها از طریق اندازه‌گیری دمای بدن صورت می‌گیرد.

تب واکنشی است به بیماری برای جلوگیری از پیشرفت آن، تب رایج‌ترین حالت پاتولوژیکی افزایش دمای بدن است.

دمای چه نواحی از بدن را باید اندازه گیری کرد؟

مقعدی: معتبرترین دما از گذاشتن دماسنج در مقعد حاصل می‌شود،این اندازه‌گیری درست بوده و کمترین پراکندگی را در نتایج دارد و بازه نرمال2/36 تا 7/37 درجه سانتیگراد می‌باشد.

واژینال: در زنان اندازه گیری دمای واژینال در مقایسه با دمای مقعدی 1/0 تا 3/0 درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد.

گوش: دماسنج‌های گوشی، درجه حرارت را از پرده گوش به وسیله سنسور مادون قرمز اندازه می گیرند. نوک دماسنج به راحتی در کانال گوش قرار گرفته و دما را در یک ثانیه نمایش می‌دهد.طراحی خوب این دماسنج‌ها اندازه‌گیری های دقیقی را حاصل می‌شود.طراحی بهینه نوک دماسنج، اندازه گیری دمای بدن نوزاد و کودک را سهولت می‌بخشد.

دهانی: این نوع اندازه‌گیری می‌تواند در لپ یا زیر زبان انجام شود و این دو نوع تقریبا 3/. تا 8/0 درجه سانتیگراد از دمای مقعدی متفاوت هستند.

پیشانی: دماسنج‌های پیشانی، راحت ترین روش برای اندازه گیری دما هستند.به سادگی دماسنج را روی پیشانی فرد قرار داده و سنسور مادون قرمز اول دمای بالا را اندازه گیری کرده در حالی که سنسور دوم دمای محیط را اندازه گیری می‌کند. اختلاف این دو دما تحلیل شده و طبق استانداردهای کلینیکی دمای بدن روی LCD نمایش داده می‌شود.

زیربغل: اندازه‌گیری دمای سطح بدن معمولا از زیر بغل یا کشاله ران انجام می‌پذیرد و در هر دو مورد دماسنج باید بین دو دست یا پا فشرده شود تا تاثیر عوامل محیطی به حداقل برسد،زمان اندازه‌گیری در این دو روش طولانی است.در بزرگسالان دمای زیر بغل 5/0 درجه سانتیگراد پایین تر از دمای مقعدی است. در نوزادان این اختلاف بسیار کمتر است.

تب سنج دیجیتال بی ول TH-7000

اندازه دمای بدن چه اهمیتی دارد؟

اساسا دمای اندازه‌گیری شده بدن همیشه به دمای بدن فرد سالم به میزان فعالیت،ساعت روز و نیز به محل اندازه‌گیری وابسته است. بنابراین برخلاف باور عام، دمای نرمال وجود ندارد و در اندازه‌گیری دمای مقعدی، تفاوت 5/0 درجه سانتیگراد از لحاظ فیزیولوژیکی طبیعی است که بعد از فعالیت های فیزیکی دمای بدن افزایش می‌یابد. به طور کلی تمایزی بین دمای سطح و عمق وجود دارد زیرا که دمای سطح از روی پوست اندازه‌گیری می‌شود و تلفیقی از دمای درون بدن و محیط است. دمای درون بدن را می‌توان از طریق قرار دادن دماسنج در یکی از حفره های بدن و گرفتن دمای بافت مخاطی به دست آورد.

از محصولات پیشنهادی ترمومتر دیجیتال:

ترمومتر لیزری بی ول B.WELL WF-3000

ترمومتر دیجیتال رزمکس مدل HA500،

ترمومتر طبی دیجیتال امسیگ مدل CT96

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا قبل از ثبت سفارش استعلام موجودی و قیمت بگیرید: 09126632864-09900825766

فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من